Az X-men-széria már régóta különleges helyet foglal el a filmes palettámon az egyetlen olyan szuperhősös filmsorozatként, amelyet hajlandó vagyok (voltam?) megnézni. Korábban (
2014-ben, itt) írtam arról, hogy szerintem mi teszi nézhetővé, de nem különösebben részleteztem az egyes filmeket. Ebben a posztban a legújabban kijött Logan-filmről is lesz szó, de előtte kísérletet teszek arra, hogy kicsit rendbe tegyem a filmuniverzum szálait, ami azért problémás, mert a negyedik film óta összevissza ugrálunk az időben, visszatenkintgetünk a szereplők múltjába, megváltoztatjuk a múltat vagy épp a jövőt, ugrálunk egy filmben belül ide-oda, úgyhogy konkrétan nehéz felfogni, hogy mi is történt, mi az, ami csak majdnem megtörtént, stb... Pirossal fogom a múltban, kékkel a jövőben játszódó filmeket jelölni.
1. X-Men / X-Men - A kívülállók (2000), a film idősíkja: 2000
Az első filmben megismerkedünk az X-Men filmek alapfelállásával: egyik oldalon a benevolens és gazdag Xavier professzor, aki igyekszik segíteni a mutánsoknak, hogy képezze őket és megfelelő környezetet nyújtson nekik, a másik oldalon pedig Magneto, azaz Erik Lehnsherr, aki inkább a mutánsok felsőbbrendűségét szeretné megvalósítani. A mutánsok kilétének felfedésével kapcsolatban hamarosan politikai döntés születik, a világ vezetői összegyűlnek, hogy döntsenek a mutánsok nyilvános regisztrációjáról. Magneto terve, hogy hogy ezeket a vezetőket mutánssá változtassa egy fiatal lány, Vadóc segítségével. Xavier csapatának sikerül megállítani és megelőzni a katasztrófát.
2. X2 / X-Men 2 (2003), a film idősíkja: 2003
A második film egy Stryker nevű katonai tudós körül forog, aki amellett, hogy megkísérelte megöletni az USA elnökét és annak idején ő volt az, aki Logan csontvázát bevonta adamantiummal, most arra törekszik, hogy egy gyilkos gépezettel minden mutánst megöljön, ehhez Xaviert és a saját fiát felhasználva. A film végén a bázisa körül kiszakadó gátnál Jean Grey tartja vissza az árt, amibe "belehal", de egy főnixszerű forma emelkedik ki a vízből.
3. X-Men: The Last Stand / X-Men - Az ellenállás vége (2006), a film idősíkja: 2006
A harmadik film központja többek között az a tény, hogy a Worthington cég felfedezett egy a mutáns gént elnyomó gyógyszert, illetve az, hogy Jean Grey sötét énje, Főnix szabadult fel akkor, mikor az előző filmben feláldozta magát. Főnix többek között megöli a professzort, és csatlakozik Magneto bandájához. Mystique-et és és Magnetót semlegesítik a gyógyszerrel; Főnixet végül csak Logannek sikerül megállítani, aki kénytelen megölni.
4. X-Men Origins: Wolverine / X-Men kezdetek: Farkas (2009), a film idősíkja: 1981
A negyedik film az első Logan-film, amelyben Logan régmúlt ifjúságát követhetjük végig. Miután fölfedezi a valódi apját és a mutánsképességét, féltestvérével, Victorral szolgálnak az összes létező háborúban Amerika oldalán. Csatlakoznak egy Stryker nevű alak mutánsprojektjéhez, pár év múlva viszont Logan lelép és elkezd normális életet élni a barátnőjével. Ez egészen addig megy, míg a kattant testvére és Stryker fel nem tűnnek újra. Ekkor kínozza meg Stryker az adamantium-procedúrával, aztán Logan bosszúhadjáratot fogad ellene is meg Victor ellen is. A film végén kap két adamantiumgolyót a fejébe, amitől elveszti az emlékezetét.
5. X-Men: First Class / X-Men - Az elsők (2011), a film idősíkja: 1962
A jelenkorhoz képest megint visszaugrottunk a múltba, mert most Erik Lehnsherr (Magneto) és Xavier múltját ismerhetjük meg. Előbbinek a képessége egy náci haláltáborban jött elő, mikor egy Schmidt nevű tiszt atrocitásokban részesítette, Xavier meg egy rémesen okos és gazdag kis csemeteként testvérének fogadta Ravent, azaz a későbbi Mystique-et. 1962-ben a náci tiszt Shaw néven tér vissza, és az a célja, hogy kirobbantsa a 3. világháborút, amit Xavier és a CIA közös erővel igyekeznek megakadályozni, oldalukon akkor még magával Erikkel, aki csak a film végén válik le róluk.
6. The Wolverine / Farkas (2013), a film idősíkja: 2013
A hatodik film egy japán epizód Logan életéből: 45-ben megment egy Ichirou nevű katonatisztet a Nagasaki bombázástól, aki idősen újra felkeresi annak reményében, hogy odaadja neki a gyógyulási képességét, mert az öreg rákos, és hamarosan meghal. A cége várományosai a fia, Shingen, és az unokája, Mariko, úgyhogy a cselekmény több szálon fut, van itt yakuza, ninja, minden cultural appropriation thing ever. Ichirouról végül kiderül, hogy ő a bad guy, Logan legyőzi, aztán visszatér Amerikába, ahol Erik és a halottnak hitt Xavier üdvözlik.
7. X-Men: Days of Future Past / X-Men: Az eljövendő múlt napjai (2014), a film idősíkja: 2023/1973
A hetedik filmben megint ugrálunk az időben, ugyanis a jelenkorban masszív háborúban irtják a mutánsokat Sentinel nevű mutánsrobotok. Hogy ezt megelőzzék, Xavierék Logan tudatát visszaküldik a 70-es évekbe, hogy megakadályozzák a Sentinel-program jóváhagyását, ami annak a közvetlen következménye, hogy Mystique 73-ban egy merényletet vitt véghez és felhasználták az általa elhullatott vért. Nagy nehézségek árán sikerül megakadályozni a Sentinel-programot, ami alternatív jövőt hoz létre, ahol él Xavier, Jean Grey és Scott is többek között. Egyedül Logan emlékszik az eseményekre.
8. Deadpool (2016), a film idősíkja: 2016
A nyolcadik film szerintem nem X-Men film, de abba az univerzumba sorolják, és véletlenül láttam, úgyhogy miért ne. Wade (aki egyébként a negyedik filmben feltűnik és meg is hal) nyugalmasan él a barátnőjével, míg ki nem derül, hogy rákos. Otthagyja őt, hogy ne kelljen végignéznie a leépülését, és egy shady tudóshoz csatlakozik, aki gyógyulást ígér neki. Említett tudós megkínozza, szuperképességekkel látja el és elcsúfítja, úgyhogy bosszúhadjáratot indít ellene, és reménykedik, hogy a barátnője rondán is visszafogadja. (Ez a film inkább vígjáték, az is az igénytelenebb fajtából.)
9. X-Men: Apocalypse / X-Men: Apokalipszis (2016), a film idősíkja: alternatív 1983
A kilencedik filmben Apocalypto, egy egyiptomi ősmutáns a 80-as években kel fel több ezer éves álom után. Elkezd maga mellé mutánssereget toborozni, és felerősíteni a képességüket. Xavier ekkor már javában igyekszik népesíteni az iskoláját. Erik teljesen normális életet él a családjával Lengyelországban, míg fel nem fedezik a mutánsságát, véletlenül megölik a feleségét és a kislányát, mire teljesen bekattan, lemészárol mindenkit és csatlakozik Apocalyptóhoz. Az X-Menek mindent elkövetnek, hogy megállítsák Apocalyptót, de ez csak többek között Erik segítségével sikerül.
10. Logan (2017)
Jöjjön hát az aktualitás...
Akinek volt bármi érzelmi kötődése is Loganhez vagy Xavier professzorhoz, az tekintse semmisnek ezt a filmet, ne nézze meg, és ne is gondoljon arra, hogy megnézi.
A hányattatott sorsú Farkasból és a szebb napokat megélt professzorból önmaguk halvány árnyékát, emberi roncsokat csinált ez a film, a karaktereiket meghempergette a sárban, tette mindezt úgy, hogy az X-men filmek semmilyen hangulata vagy érzülete nem jelenik meg azon kívül, hogy néha referálnak a múltjukra. Nem tudom, hogy a forgatókönyvíró csak simán depressziós, vagy megölték a kiskutyáját, mint John Wicknek, esetleg eltervezte, hogy a széria kedvelőinek fájdalmat okoz... De ez a rész végig tömény sötétség, agónia és borzalmak hada volt, és
egy pillanatra sem lett jobb. Nem viccelek. Végig vártam, hogy a karakterek mikor fognak talpra állni, mikor fogják visszaszerezni legalább a méltóságuk felét, hogy békében haljanak meg, de nem. Nem történt meg.
Csak lerángatta rohadt mélyre a két főszereplőt, és aztán ott is hagyta őket a legvégéig.
Kezdünk azzal az alapsztorival, hogy Logan öreg, alkoholista, beteges (megmérgezték), és úgy általában már nem a régi. Miután egy titokzatos, alig emlegetett incidens során Xavier (valószínűleg akaratán kívül) sokakat megölt Westchesterben, és elkezdett öregkorára visszafejlődni az agya, olyan rohamok jönnek rá, hogy közveszélyessé vált, így Logan egy kohó tartályába zárta a semmi közepén, és gyógyszerezi, hogy ne jöjjön rá újabb roham. Logan limósofőrként dolgozik, iszogat, és masszívan depressziós. Várja a halálát, egy hajszál választja el tőle, hogy elébe menjen. Ekkor tűnik fel egy mexikói nő egy mutáns kislánnyal, és könyörög neki, hogy vigye el a kislányt egy észak-Dakotai helyre, de az csak később derül ki, hogy miért. Ahol csak megfordulnak, mindenhol hullanak az emberek, és vele elég vizuálisan a végtagok is. Rég túl vagyunk a korábbi X-men filmek lightos látványvilágán, és egy kaszabolós horrorban találjuk magunkat, ahol nem félünk, inkább arra lenne kedvünk nekünk is, hogy Logan vágja fel adamantiumos karmaival az ereinket, hogy legyen ennek a szenvedésnek vége egyszer.
Engem nem fogott meg a történet. Ez a post-mutant-awareness korszak a malevolens, gyerekmutánsokkal kísérletező céggel nem ad gyakorlatilag semmi érdekeset azon kívül, hogy bemutatja, a jövőben minden rossz lesz.
Minden.
Xavier jelleme nagyon OOC, de kissé még Logané is. Előbbit úgy ismerjük, mint egy minden helyzetben optimista, felvilágosult, a jó célért harcolni vágyó, kedves és politikailag korrekt embert, aki jótevő iskolaalapítóként mindenkit a keblére ölelne és összefogással szeretne megoldani mindent, még a saját ellenségével kapcsolatban sem volt hajlandó soha feladni a reményt. Itt kapunk egy demenciás, depressziós, a végletekig leépült, és egyáltalán nem polkorrekt öregembert, aki felváltva oltja Logant és ostorozza magát. Logan, bár a részek nagy hányadában ritka nagy barom is tudott lenni, mindig bebizonyosodott róla, hogy van szíve, és ha valaki elég szépen közeledett hozzá, akkor nem kellett neki egy egész filmen keresztül könyörögni, hogy mutasson magából valamit a kaszaboláson kívül. Itt már túl van a határok határán, kiveszett belőle minden életkedv és jóindulat, és sok eseménynek kell ahhoz levonulnia, hogy ki lehessen belőle valamit csiholni, ami nem bunkó morgás.
Minden másra gyakorlatilag képtelenség volt figyelni a számomra. A történet egysíkú beállítottsága és a sokkolóan sárba döngölt karakterek elvitték ezt az egészet egy általam nagyon nem áhított irányba, és azt kívánom, bárcsak kihagytam volna ezt. Vagy még jobb, ha ezt már nem lehet: bárcsak egy-két film múlva kiderülne, hogy ez csak alternatív jövő volt, mint mikor Xavier meghalt a negyedik részben, aztán feltámasztották, mert meg se történt az egész. Ez az egyetlen reménységem, mert most bedobnék valami antidepresszáns + pia kombót, annyira lehozott ez az életről.
Összegzés
Sajnálom, hogy ilyen keserű szájízzel kellett zárnom az eddig kihozott szériát, de a Logan nagyon csúnya húzás volt a filmstúdió részéről. Egyébként olyan feelingem van, mint a Harry Potter során volt: az elején indult egy gyerekeknek, kiskamaszoknak való történetként, és ahogy múltak az évek, egyre jobban sötétedett a főcím, hullottak a szereplők és sokasodtak a tragédiák, a végére már olyan szinten, hogy gyereket be sem lenne szabad engedni a moziba. Kiragadunk valamit, és addig adunk hozzá drámafaktort, míg már nem tudunk vele mit csinálni azon kívül, hogy kinyírjuk. Az előző filmben is ezt éreztem Erik múltjával kapcsolatban, mikor feleslegesen bemutatták, milyen idilli élete volt rendes lengyel polgárként egy kohóban, míg a csúnya rossz emberek el nem vették a családját.
Az összes film közül a First class a kedvencem, amit valószínűleg nem fog überelni semmi, az az egy, amelyik nem kalóz verzióban is megvan. A kellemes, retro hangulatú közös munka Charles és Erik között, kettejük kapcsolatának története megragadó, érdekes, érzelmes, és maga az eseménysor is izgalmas. Számomra ezután következik a sorban az első Farkas-film (izgalmas, pörgős) és a Days of future past (szintén a retro vonal Fassbenderrel és Mcavoyjal), minden más meh, és az igénytelen térfélen foglal helyet a Deadpool, az Apocalypse és a Logan, bár egészen eltérő okok miatt. Míg első egy béna vígjátékos katyvasz, az Apocalypse egy tartalommentes hatásvadász látványmozi, a Logan meg... mindennek a megalázása, amit szerettünk Xavierben és Farkasban.
Ha jósolnom kéne, azt mondanám, hogy ahogy haladunk előre az időben, egyre inkább megélhetési filmgyártássá válik az egész, és próbálják még csűrni-csavarni a múlt és a jövő szálait, hogy pár dollármilliót ki lehessen csikarni. Én nem tudom, Hugh Jackman és Patrick Stewart hogy nem sírták el magukat, mikor a Logant elvállalták, de a borsos gázsi talán felszárította könnyeiket.