2016. december 28., szerda

Rhonda Byrne: The Secret/A Titok (2006)


Nem túl gyakori, hogy könyvről írok bejegyzést, de végre leültem, rávettem magam és végigolvastam valamit az elejétől a végéig. Bár inkább a szavak emberének tartom magam, mint nem, az az érzésem, hogy elég könnyen össze tudom foglalni egy mondatban is, hogy mi A Titok, és mi a lényege.

A Titok ésszerű következtetések vallásos jellegű továbbgondolása, egyfajta self-help csomagolásba burkolt New Thought-bullshit szagú pénzgyár.

A lényegét nagyon könnyű összefoglalni, úgyhogy aki nem szeretné megvenni, letölteni a könyvet vagy a filmet, és sok órát rááldozni arra, hogy mi is ez a rettenetesen misztikus titok, ami a sikeres emberek sikerességének háttérében áll, annak elmondom dióhéjban.
A Titoknak az a lényege, hogy nagyon erősen vizualizálnod kell a lelki szemeid előtt mindazt, amit szeretnél elérni az életben, hinned kell benne, hogy meg fog valósulni, és úgy is kell viselkedned, mintha már megvalósult volna. Pozitívan kell gondolkodnod, nem a dolgok hiányára összpontosítani, hanem érezni, hogy milyen lenne, ha a vágyaid valóra válnának. Ha hálás vagy mindazért, amid van, és nagyon valóságosan beleéled magad abba, amit szeretnél, akkor az univerzum feladja neked postán, és csak várnod kell, míg minden megérkezik, amit csak akarsz. Tulajdonképpen ennyi.

Szkeptikus és szekularista személyként azt gondolom erről, hogy bár az alapgondolat, azaz a pozitív gondolkodás kedvező befolyása az életre nem hülyeség, de igencsak megalapozatlan ezt ennyire túlgondolni és mágikus hatalmat tulajdonítani neki. A véleményemet a könyvből kiragadott példákkal fogom illusztrálni:

- A könyv azt állítja, hogy kvantumfizika tanításai szerint az univerzum csak az elme által hozható létre. Ezt nem tudom értelmezni, a kvantumfizikáról annyit tudok, hogy a részecskékkel és a részecskéket befolyásoló folyamatokkal foglalkozik, de nagyon úgy tűnik, minden okkultista ezoterikus bullhsit-pénzgyár a kvantumfizikát tekinti önigazolása kulcsának. A magyar google-ön nincs valami sok találat, ami ne természetfeletti dologgal akarná összekapcsolni a kvantumfizikát… Csak annyit mondanék, hogy szerintem Neil DeGrasse Tyson és Stephen Hawking vitatkoznának azzal a ténnyel, hogy az univerzumot csak elmével lehet létrehozni.

- A könyv azt is állítja, hogy a hízás oka nem az elfogyasztott étel, hanem az, hogy mi azt GONDOLJUK, hogy az ételtől meg fogunk hízni. Szívesen meghallgatnék erről egy dietetikus szakembert, vagy úgy bárkit, aki orvosi egyetemen szerzett diplomát, vajon ő is így gondolja-e, hogy nem a kalóriák hizlalnak, hanem a rossz gondolatok…  De ez nem minden, A Titok társszerzői a betegségekről is ugyanígy vélekednek.

- Szerintük a betegséget is a gondolatok negatív kisugárzása okozza, és valójában nincs gyógyíthatatlan betegség, csak olyan, amit belülről, gondolkodással lehet/kell gyógyítani. (Ezen a ponton érzem úgy, hogy kicsit szégyellem magam, amiért az alapgondolatot még védem…)

- A Titok szerzői továbbá biztosnak veszik azt a tényt, hogy valójában minden pénz és természeti erőforrás (!) végtelen, és mindenkinek minden jut, amire csak szüksége van. Erre egy olyan példát hoznak, miszerint egy olajcég olyan helyen talált magának nagyon jó minőségű és sok olajat, ahol más olajcégek már keresték korábban, és semmit sem találtak – és természetesen jól meg is gazdagodtak belőle. Ez az elgondolás nemcsak rendívül téves, hanem az emberiség jövőjére nézve nagyon káros is: ha szeretnénk, hogy a bolygónk lakható maradjon, nem vehetjük adottnak és végtelennek a természeti forrásokat, és jobb, ha másokat sem intünk erre! 

A példákat a végtelenségig lehetne bővíteni, a lényeg nem ez, hanem hogy mennyi realitása van a tanításuknak. Röviden és egyszerűen az a válasz, hogy nem tudom, de rengeteg konkrét esetet mutat be a könyv, amelyben emberek pontosan úgy érték el a céljaikat, ahogy azt maguk elé képzelték korábban. A megfogalmazás (angolul legalább is) pontosan olyan, mikor az ember amerikai tévés prédikátorokat néz, akik ipari szinten hülyítik a népet: rengeteg hatásvadász kifejezéssel tűzdelt, egyszerű mondanivaló, amit nagyrészt marketingszakemberek és motivációs előadók, spiritiszták írtak. A kulcsa ennek az egésznek véleményem szerint nem az, hogy megváltsa az emberiséget, sokkal inkább az, hogy a hasonló gondolkodású vállalkozók egymásra találtak ennek a könyvnek a megalkotásában, és képesek voltak könyveket, filmeket, vonzás törvényével kapcsolatos fizetős weboldalakat, tagságdíjat igénylő csoportokat és hasonlókat létrehozni, ezáltal bevonzották maguknak a dollármilliókat, és teszik ezt még ma is.

Ha bármi van abban az elvben, hogy a magunk elé vizualizált dolgok megvalósulnak, szerintem az se nem mágia, se nem természetfeletti, végképp nem Isten hatalma. Persze létezik vak szerencse, vagy szerencsés véletlen, de a legnagyobb esélyünk mégiscsak akkor van a vágyaink beteljesítésére, ha a pozitív, teremtő gondolkodás mellé következetes, szorgos, teremtő cselekedeteket társítunk, erre pedig mindenkinek saját magának kell rájönnie, nem pótolhatja ki egy könyvvel vagy egy film megnézésével. Ha a képzelgésben pedig van bármi teremtő erő, akkor arról a későbbiekben beszámolok ;)


0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése

Text Widget

Pages

recent posts

About